Jedino pravilo za uspešno mršavljenje
Pravo da vam kažem, već mi je dozlogrdilo da slušam priče o načinima i pristupima za skidanje kilograma. I ne samo to. Dozlogrdilo mi je već i samom da pričam o tome, iako je to jedna od glavnih tema u mom radu s klijentima.
Zašto priča o mršavljenju smara?
Razlog je dvojak. S jedne strane, priča se nepotrebno komplikuje – ovakva ili onakva dijeta, zdrave namirnice – nezdrave namirnice, smeš ovo, ne smeš ono, jesti ili ne jesti meso, večerati ili ne večerati…
S druge strane, ljudi kojima se priča, a to su oni koji žele da smršaju, sve to još dodatno zakomplikuju. “Jao super, to mi zvuči baš dobro” brzo pređe u gomilu zamornih potpitanja, a na kraju sledi zaključak: “Jao, pa ja ovo ipak ne mogu.”
Da bih razvejao iluzije i nepotrebne komplikacije, rešio sam da imenujem samo jedno pravilo, jedan kriterijum koji je suštinski dovoljan za zdraviju i kalorijski optimalniju ishranu.
Pre nego što precizno definišem ovo pravilo, potrebno je da shvatimo šta leži u pozadini prejedanja.
Zašto jedeš neumereno?
U korenu neumerenosti s hranom ne leži konstantna glad, već nezajažljiv apetit.
Dakle, ma koliko se meni nedopadala konstrukcija fraze “kako smanjiti apetit”, to pitanje je zaista ključno.
Da bi se lakše uvideo značaj teme apetita, postaviću ti jedno dodatno pitanje: Da li ćeš se prejesti kupus salate?
Odgovor je prost: naravno da nećeš. A zašto? Zato što kupus ne “otvara” apetit. Nasuprot tome, kod kolača sa finim čokoladnim filom teško da ćeš ostati umeren.
O apetitu sam već naširoko pisao na ovom blogu, recimo u tekstu: 5 jednostavnih načina kako da smanjite apetit. Stoga se ne bih ponavljao.
Podsetiću samo da je apetit direktno vezan za namirnice koje često jedemo i da je rezultat naših navika u ishrani, to jest “kuhinje” kojoj smo bili izloženi tokom odrastanja.
Najkraće rečeno, ono što otvara apetit i stvara žudnju za obilnim jedenjem jesu masna i slana hrana (čitaj: fast food, komercijalne grickalice) i slatkiši bogati šećerom (i brašnom).
Uzroke ovome pronalazimo u evoluciji, ali proširivanje teme na tu stranu ćemo izbeći u ovom tekstu.
Ako neko vreme zaobilazimo obroke i namirnice u ovakvim “apetitivno stimulativnim” kombinacijama, naš apetit će se “srediti” i žudnja za prejedanjem će nestati.
Samim tim, unosićemo manje kalorija i na kraju smršati.
Ali šta je sa uživanjem u hrani?
Da, naravno – hrana treba da nam donese i užitak. Ovo je ispit na kojem padaju svi koji krenu s nekom dijetom. Dugoročno odricanje i kažnjavanje neminovno vode do odustajanja.
Da bismo dobili pravi odgovor, potrebno je pitanje iz podnaslova preformulisati:
Da li postoje obroci u kojima mogu čulno da uživam, ali bez rizika prejedanja?
Jezik i njegovi receptori za ukuse su prva linija apetita.
Da bismo bili čulno zadovoljeni hranom, a ne samo siti, potrebno je da imamo užitak u ukusima. Ali za to nije neophodno da cmokćemo tonu slane masti i mljackamo šećer do besvesti. Otićiću toliko daleko da kažem da je to čak odraz neprosvećenosti.
Čulno uživanje u hrani može se postići pravilnom upotrebom začina i biranjem prirodno slatkih užina.
Na kraju teksta ću vam dati tri praktična primera za to.
Jedino pravilo za mršavljenje
Kriterijum za dijetalnu ishranu koji sam pomenuo na početku teksta sada se već prirodno nameće.
On glasi: Biram hranu koja mi ne otvara apetit.
Druga verzija bi bila: Biram hranu u kojoj mogu ostati umeren.
Samo to pravilo treba da imamo na umu, i biće dovoljno! Ako tako budemo gledali na dijetalnu ishranu, neće ni biti nikakvih zabuna, komplikacija ili nejasnoća.
Što je dodatna prednost, svi već vrlo dobro znamo koja je to hrana! Ono u čemu možda treba dodatno da se edukujemo jesu samo praktični načini za ukusnu pripremu obroka od takve hrane.
Zaključak i predlozi obroka
Ako želiš bolje da se hraniš i usput skineš koji kilogram, pridržavaj se samo ovog jednog pravila i uspećeš. Izbor je uvek u tvojim rukama, nikada to ne zaboravi.
Umesto čipsa možeš odabrati pečene leblebije začinjene dimljenom paprikom.
Umesto kremastog čokoladnog kolača, probaj sveže borovnice posute cimetom, uz kašiku meda i grčkog jogurta.
A umesto klasičnog fast food obroka poput burgera s pomfritom, napravi domaći wrap od integralne tortilje, pečene piletine, svežih povrća i malo jogurt-sosa s belim lukom i začinskim biljem.
Zdravije je, ukusno i zadovoljavajuće. A što je nekima od nas možda i važnije: ima značajno manje kalorija! 😉
©benefitcoaching.rs